Jeżeli na narty, to tylko do Karpacza!

Jeżeli na narty, to tylko do Karpacza!

Kompleks narciarski Śnieżka należy do najbardziej popularnych w całych Karkonoszach. To tutaj można na poważnie pojeździć na nartach. Karpacz to prawdziwy raj dla narciarzy.

W 1895 roku otwarto tutaj stację kolejową, co przyczyniło się do znacznego rozwoju Karpacza jako kurortu. Na tę chwilę stacja jest nieczynna, ale do dnia dzisiejszego stanowi bardzo ciekawą atrakcję turystyczną miasta. Od pewnego czasu można podróżować po nieczynnych torach ręczną drezyną. W 1903 roku w mieście tym powstał pierwszy klub narciarski. W 1913 roku z kolei wybudowana została skocznia, której rekord ustanowił znany wszystkim Adam Małysz. Miało to miejsce podczas mistrzostw Polski w 2004 roku.

W 1959 roku wybudowana została pierwsza po stronie polskich Karkonoszy kolejka krzesełkowa na Kopę. W okresie letnim Kopa stała się punktem wyjściowym do wycieczek prowadzących na samą Śnieżkę. Zimą natomiast wyciąg krzesełkowy jest główną osią narciarską ośrodka Kompleks Narciarski Śnieżka. Z Kopy na sam dół prowadzi najdłuższa trasa Zbyszek. Jest to najdłuższy zjazd pod Śnieżką i liczy ponad 2,5 km. Trasy są tutaj raczej zróżnicowane i ciekawe. Wszystkie tak naprawdę leżą niemalże w jednej linii. Niezależnie od tego, na którą trasę się zdecydujemy, możemy być pewni, że w każdym przypadku widoki będą niesamowite.

Jeżeli szukamy pewnej odmiany, możemy wybrać się na stoki Złotówki. Znajdują się tutaj dwa wyciągi orczykowe – Grosik oraz Złotówka, które wywożą prawie pod schronisko górskie, które nazywa się Strzecha Akademicka. Kompleks pod Śnieżką liczy ponad 8 km tras, które w większości przypadków są naśnieżane, ale nieoświetlone.

Doświadczeni narciarze mogą z powodzeniem wybrać się na stoki pod Kopą i Złotówką. Początkujący powinni z kolei szukać atrakcji w samym Karpaczu. Na terenie miasta znajduje się ponad 20 krótszych oraz naśnieżanych tras, które w większości przypadków są też oświetlone. Trasy te czynne są do późnych godzin wieczornych. Przy każdej znajdują się wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, liczne punkty gastronomiczne, a także serwisy.

Dla tych, którzy poszukują tak zwanej narciarskiej odmiany, warto polecić jeden dzień na biegówkach. Widokowa trasa biegowa znajduje się w Karpaczu Górnym i położona jest na wysokości 885 m n.p.m. Liczy ona 2,5 km i posiada homologację FIS.

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *