Góry z dzieckiem: jak, gdzie, kiedy?

Góry z dzieckiem: jak, gdzie, kiedy?

Jeśli kochacie piesze wycieczki po górach i zastanawiacie się, czy będziecie musieli zmienić swoje plany urlopowe po narodzinach dziecka? No cóż, odpowiedź jest prosta, brzmi: NIE! Niezbędny będzie Wam tylko odpowiedni sprzęt i dobra organizacja, ale nie ma rzeczy niemożliwych dla rodzica. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak zorganizować wypad w góry z dzieckiem, kiedy to zrobić oraz gdzie się wybrać.

 Zacznijmy od tego, że  nie ma ani dolnej, ani górnej granicy wieku, która ograniczałaby nas, jeśli chodzi o wakacje w górach. Trzeba przyznać, że jedynym w zasadzie ogranicznikiem jest stan zdrowia, głównie nadciśnienie, ale tym rodzice małych dzieci na szczęście nie muszą się przejmować, ponieważ wbrew pozorom łatwiej jest zaplanować urlop z niemowlęciem, niż z dwulatkiem o niespożytej energii i zmiennych nastrojach. Musisz wiedzieć, że inaczej planuje się dzień w górach, gdy jesteśmy grupą dorosłych ludzi, inaczej gdy rodziną z dziećmi. Przede wszystkim grunt to dobra organizacja, ona jest podstawą całego rodzicielstwa.

Musisz wiedzieć, że zmiana klimatu, zwłaszcza na ten górski, wzmacnia odporność oraz hartuje. Natomiast kontakt z przyrodą jest niezapomnianym przeżyciem nie tylko dla najmłodszych, ale również dla ich rodziców. Generalnie rzecz ujmując dla starszych dzieci góry to miejsce pełne przygód, w których dorośli również dobrze się odnajdują. Przede wszystkim góry, tak jak każde inne miejsce nadają się do rodzinnych wakacji, z których oprócz cudownie razem spędzonego czasu zyskujemy nowe doświadczenie i wiedzę oraz przeżycia. Warto wspomnieć o tym, że właśnie ruszył projekt Hotel Bliski Dziecku (hotelbliskidziecku.pl), którego celem jest promocja miejsc noclegowych w Polsce przyjaznych rodzinom z małymi dziećmi. Przede wszystkim znajdziecie w nim zbiór miejsc polecanych rodzinom z małymi dziećmi na wypoczynek, a także relacje z pobyty w wybranych hotelach.

Bardzo ważne jest także, aby zadbać o wygodne buty dla siebie oraz oczywiście swoich dzieci (to niezbędne do udanych wycieczek). Poza tym musisz wiedzieć, że odzież przeciwdeszczowa na jednymi wyjeździe może okazać się nieprzydatna, na innym będzie w ciągłym użyciu (góry znane są przecież z tego, że pogoda potrafi zmienić się w ciągu przysłowiowej minuty), to samo dotyczy folii do wózka oraz parasoli. Dodatkowo warto zabrać ubrania na dni cieplejsze i chłodniejsze, zwłaszcza jeśli wybieramy się w góry wiosną lub jesienią oraz pamiętać o ubieraniu się na tzw. cebulkę (w górach ranki i wieczory bywają chłodne, w ciągu dnia potrafi zaś zrobić się bardzo ciepło). Jeśli natomiast zabieramy wózek dla dziecka, niech to będzie wózek, któremu bliżej do auta terenowego, niż miejskiego (parasolka na małych kółkach może nie zdać egzaminu). Oprócz tego warto wyposażyć się w nosidło (turystyczne, ergonomiczne, chustę) – wszystko w czym możemy nieść dziecko. 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *