Jak ubrać się zimą w góry?

Jak ubrać się zimą w góry?

Chociaż dla osoby zaprawionej w zimowej turystyce temat wydaje się banalny to jednak dla osób, które zaczynają swoją przygodę z górskimi wyprawami wątpliwości pojawia się sporo. Poniżej znajdziesz krótki poradnik, dotyczący tego, jak ubrać się zimą w góry. Przeczytaj koniecznie!

Zacznijmy od tego, że powinniśmy kompletować odzież zgodnie z rodzajem aktywności, który najbardziej lubimy i której poświęcamy większość czasu „wolnego” (raczej pasuje tu określenie „wygospodarowanego”). Jeśli jest to duża intensywność wysiłku, podejścia min. tysiąc metrów przewyższenia, granie i szczyty w terenie odsłoniętym to oznacza to, że odzież której używamy musi: dać odpowiednią wiatroodporność, dobrze odprowadzać pot oraz zapewnić spory zakres termiczny. Poza tym musi być lekka, lekka i jeszcze raz lekka, a wszystko to w warstwach którymi można dowolnie żonglować.

Przejdźmy jednak do ogólnego ubrania w góry. Najpierw musimy założyć na siebie pierwszą warstwę, a jej termikę oraz grubość dopasowuję do temperatury – myślę, że nie trzeba tutaj wiele tłumaczyć. Wełna merino jest produktem doskonałym pod wieloma względami, ale w przypadku sportów bardzo wysiłkowych, aerobowych, wszystko to działa pod warunkiem, że zaraz po wysiłku można taką bieliznę zdjąć.  Jednak w warunkach dłuższego i bardzo intensywnego wysiłku lepiej unikać wełny, ponieważ nawet ta najwyższej jakości, kumuluje dużo wilgoci i zbyt wolno przekazuje ją dalej. 

Trzeba przyznać, że w tej chwili bielizny na rynku jest cała masa – dostępnej w różnego rodzaju sklepach, nie tylko górskich. Jednak musimy pamiętać o tym, że przede wszystkim bielizna ma działać jak należy i tyle. Godne polecenia się produktyPolartec (bo zdają się być nieśmiertelne) oraz tych wykonanych z tkanin „własnych” The North Face, Salewa, Arcteryx i Dynafit.

Jeżeli chodzi o drugą warstwę to powinny się w niej znaleźć spodnie oraz bluza termiczna, najlepiej z materiału stretch’owego, ale w czasie niepewnej czy wietrznej pogody wyposażona w kaptur. Zdecydowanie jednak musi to być kaptur ściśle przylegający do głowy (opinający), bez żadnej regulacji. Natomiast górna warstwa to lekki softshell, klasyczny, czyli bez membrany. Zwykle, kiedy pogoda może być wietrzna lub temperatura jest niższa, warto zabrać ze sobą softshell, który praktycznie nieprzewiewny (ale nadal bez membrany).

Na koniec warto wspomnieć o warstwie zewnętrznej, która powinna się składać z cienkiej i lekkiej kurtki z ociepliną (sztuczną, odporną na wilgoć; jak w punkcie pierwszym – chodzi o zapocenie) oraz z kurtki membranowej. Generalnie rzecz ujmując ta odzież przez większość wycieczki pozostaje w plecaku, więc waga i objętość to jej bardzo istotne parametry.

 

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *