Karpacz i narty

Karpacz i narty

Karpacz narciarski Śnieżka, podobnie jak Szrenica, jest bardzo dobrym kompleksem po polskiej stronie Karkonoszy. To prawdziwy raj dla narciarzy, który poza tym posiada także szereg innych, dodatkowych atrakcji turystycznych.

Karpacz posiada także niezwykle długą i bogatą historię, o której z całą pewnością warto wspomnieć. W 1895 roku otwarto tutaj stację kolejową i to sprawiło, że miejscowość ta stała się znanym kurortem w całej Polsce. Dziś stacja ta jest nieczynna, ale nadal stanowi bardzo ciekawą atrakcję turystyczną miasta. W 1903 roku w Karpaczu utworzono pierwszy klub narciarski, w 1913 roku natomiast wybudowano tutaj skocznię, której rekord ustanowił Adam Małysz.

W 1959 roku została zbudowana pierwsza po polskiej stronie Karkonoszy kolejka krzesełkowa na Kopę. Na tę chwilę Kopa stanowi punkt wyjściowy do wycieczek prowadzących na Śnieżkę. Zimą natomiast wyciąg krzesełkowy jest główną osią narciarskiego ośrodka Kompleks Narciarski Śnieżka.

Na stokach Złotówki znajdują się dwa wyciągi orczykowe, które wywożą prawie pod schronisko górskie. Góra tej trasy okazuje się całkiem łatwa, dół natomiast jest średniotrudny. Kompleks pod Śnieżką posiada ponad 8 km tras. Są one w większości naśnieżane, ale niestety nieoświetlone. Doświadczeni narciarze mogą wybrać się na stoki znajdujące się pod Kopą oraz Złotówką. Na terenie samego Karpacza znajduje się ponad 20 krótszych lub też dłuższych stoków. W większości przypadków są one oświetlone, a więc pozwalają na zjazdy nawet w godzinach wieczornych. Dostępne są także liczne wypożyczalnie sprzętu narciarskiego, punkty gastronomiczne oraz serwisy.

Jeżeli nagle znudzi się nam zjeżdżanie na nartach, warto zwiedzić okoliczne zabytki. Na szczególna uwagę zasługuje z całą pewnością Muzeum Sportu i Turystyki, które posiada ciekawą kolekcję nart, począwszy od tych pochodzących z XIX wieku. Można tu zobaczyć także sanie rogate, sanki wypoczynkowo-wyścigowe, skiboby, czy inne, warte uwagi ciekawostki.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *