Krzywa Góra – Karpacz

Karpacz posiada bardzo długą i bogatą zarazem historię. Aby zacząć od początków istnienia tego miasta, należy wspomnieć o Krummhubel, a więc Krzywej Góry, ponieważ tak w swoich początkach nazywał się Karpacz. Nazwa ta pochodzi od charakterystycznego kształtu grzbietu, na którym znajdowała się wieś. Założyli ją smolarze, których nazywano także Kurzakami. Dostarczali oni węgiel drzewny do sąsiednich Kowar.

Wedle historyków dziejów, bogactwo ziemi karkonoskiej zostało odkryte przez Celtów, a więc legendarnych poszukiwaczy złota. Należy szczególnie podkreślić, że Sudety należą do najstarszych gór w Polsce, w związku z czym posiadają dużo surowców mineralnych. Kowary stały się bogatą osada dopiero w drugiej połowie XVI wieku. Około 40 minut drogi od samego Karpacza znajduje się Sowia Dolina. Jest to jedna z najbardziej ciekawych pod względem geologicznym miejsc. Występują tu niezwykle rzadkie minerały, m.in. rudy miedzi, ołowiu, a także ślady złota.

Karpacz już w XIX wieku utrzymywał się głównie z turystyki. Nazywano go mianem znanej i popularnej miejscowości kuracyjnej. Pierwszy zajazd otwarty specjalnie dla licznych turystów znajdował się w pobliży kościółka Wang, który został sprowadzony do Karpacza z Norwegii. Karpacz z roku na rok zyskiwał na popularności jako górski kurort turystyczny. I tak pozostało do dnia dzisiejszego. Do dziś przetrwały także ślady tamtejszej „turystycznej infrastruktury”.

W całym Karpaczu znajdują się poniemieckie pamiątki, z których to wiele związane jest z koleją. Miasto liczy dziś około 6 tysięcy mieszkańców. Drugie tyle stanowią turyści, którzy odwiedzają Karpacz w sezonie. Karpacz nadaje się przede wszystkim na piesze wędrówki, zarówno latem, jak i w okresie zimowym.

Niebezpieczny może okazać się krótki odcinek niebieskiego szlaku prowadzącego od Koziego Mostku przez Domek Myśliwski do Samotni. Odcinek ten jest z reguły zamknięty zimą. Karpacz może pochwalić się licznymi szlakami, a także wyciągami narciarskimi, przygotowanymi specjalnie dla amatorów, jak i dla zaawansowanych narciarzy. Szereg atrakcji oraz rozrywek w tym mieście zachęca do częstych odwiedzin i licznych powrotów.

 

Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *